Polsko – Czeskie Dni Kultury Chrześcijańskiej to największa międzynarodowa impreza społeczno – kulturalna polsko -czeskiego pogranicza.
Zainaugurowane w 1990 r. na terenie Ziemi Kłodzkiej, stopniowo rozszerzają z roku na rok zasięg swego działania, obejmując obszar od Złotego Stoku po Krzeszów, wzdłuż 300 km granicy po obu jej stronach. Główne centrum i siedziba Komitetu Organizacyjnego mieści się od 22 lat w Nowej Rudzie.
Celem DNI jest promocja naturalnej współpracy przygranicznej oraz działalności na rzecz zbliżenia i porozumienia się Polaków i Czechów.
W Broumovie w Republice Czeskiej została zorganizowana impreza kulturalna, która zainaugurowała Polsko- Czeski Rok Kulturalny 2015. W tym mieście ćwierć wieku wcześniej zaczęto przełamywać stereotypy myślenia o Polakach i Czechach, utrwalone w czasach komunistycznych. To właśnie tutaj odbywały się spotkania z legendarnym już starostą Tomaszem Kočička o otwarciu granic, a także akcje Solidarności Polsko-Czeskiej oraz słynne spotkania w broumovskim klasztorze.
Uroczystość w dniu 3 marca 2015 roku składała się z dwóch części, które prowadził Julian Golak – od 25 lat przewodniczący Komitetu Organizacyjnego Polsko-Czeskich Dni Kultury Chrześcijańskiej, a jednocześnie szef Solidarności Polsko-Czesko-Słowackiej i Radny Województwa Dolnośląskiego.
W pierwszej części polsko-czeskiego spotkania licznie zgromadzeni goście podziwiali występy młodych uczniów ze Szkoły Artystycznej w Broumovie. Największy aplauz uzyskały młode baletnice, które wykonały piękny program pod kierunkiem Heleny Ogriščenkovej.
Wystąpił też polsko – czeski chór AMICITIA, który zaprezentował pieśni w języku czeskim i polskim, między innymi „Czerwone maki na Monte Cassino” i „Góralu czy Ci nie żal”. W chórze śpiewają wspólnie uczniowie Szkoły Artystycznej w Broumovie i Miejskiego Zespołu Szkół nr 1 w Nowej Rudzie.
W drugiej części odbyło się spotkanie robocze, podczas którego kilkudziesięciu działaczy życia społeczno-kulturalnego na pograniczu dyskutowało o możliwościach zorganizowania różnorodnych wydarzeń społeczno-kulturalnych w 2015 roku wzdłuż polsko-czeskiej granicy na odcinku od Złotego Stoku do Krzeszowa i Kamiennej Góry.
Zaproponowano prawie 100 ciekawych polsko-czeskich imprez kulturalnych, m.in. plenery interdyscyplinarne w Křinicach, Nowej Rudzie i Bielawie. Odbędą się także cztery wieczory poezji z udziałem polskich i czeskich poetów oraz spotkania integracyjne środowisk lokalnych, m.in. nauczycieli, dziennikarzy i młodzieży. Odbędą się także wspólne rajdy turystyczne i pielgrzymki do miejsc kultu religijnego. Zostaną zorganizowane ponadto trzy konkursy dla dzieci i młodzieży w tym konkurs „Co wiesz o pograniczu?” oraz „Konkurs Wiedzy o Polsce i Czechach” dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych.
Największa akcja kulturalna na pograniczu – Polsko-Czeskie Dni Kultury Chrześcijańskiej w tym roku będą zorganizowane już po raz 26, imprezy będą odbywały się na pograniczu od maja aż do grudnia 2015 roku. Nad organizacją i przebiegiem XXVI Polsko-Czeskich Dni Kultury Chrześcijańskiej „Bądźmy Rodziną” w 2015 roku patronat objął Konsul Honorowy Republiki Czeskiej we Wrocławiu Arkadiusz Ignasiak, który był obecny na spotkaniu w Broumovie w dniu 3 marca i otrzymał od Organizatorów w podziękowaniu za dotychczasową pracę na rzecz rozwoju polsko- czeskiej współpracy specjalną Nagrodę imieniem Jana Pawła II.
W spotkaniu w Broumowie uczestniczyło ponad 90 osób, w tym również dyrektor Ośrodka Kultury i Sztuki we Wroclawiu – Piotr Borkowski oraz Starosta Broumova – Jaroslav Bitnar, a także burmistrzowie i wójtowie kilku gmin z pogranicza polsko – czeskiego. Jesienią 2015 roku zostanie przygotowana konferencja przedstawiająca 25-letni dorobek Polsko-Czeskich Dni Kultury Chrześcijańskiej na Pograniczu oraz wystawa „Szlak do Wolności”, która upamiętnia nielegalne akcje Solidarności Polsko-Czesko-Słowackiej w latach 80-tych XX wieku.
Warto podkreślić, że we wrześniu 2015 roku będzie przygotowana także dwudniowa akcja – spotkanie integracyjne (polsko – czeskie) w Lądku- Zdroju, podczas którego nastąpi otwarcie nowego szlaku turystycznego pn. Szlak do Wolności, a jedna z ulic w Lądku-Zdroju otrzyma imię Vaclava Havla.
Program tutaj
Główny organizator:
Stowarzyszenie Komitet Obywatelski Ziemi Kłodzkiej (zad. statutowe)
Współorganizatorzy:
Stowarzyszenie Solidarność Polsko – Czesko – Słowacka
Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu
Stowarzyszenie Civitas Christiana
Fundacja Odnowy Ziemi Noworudzkiej
Stowarzyszenie Sdruzeni Neratov w Bartosovicach
Patronat honorowy:
Konsul Honorowy Republiki Czeskiej we Wrocławiu – Arkadiusz Ignasiak