• header
  • header

Uwaga! To jest archiwalna kopia serwisu OKiS | Przejdź do aktualnej wersji -> www.okis.pl

Aktualności

« powrót

AURA KARKONOSZY - wystawa fotografii

AURA KARKONOSZY - wystawa fotografii

Dodano: 18.05.2015 16:22

3 czerwca – 10 lipca 2015
Galeria Dolnośląskiego Centrum Informacji Kulturalnej
Ośrodek Kultury i Sztuki, Wrocław,  Rynek-Ratusz 24
Wernisaż: 3 czerwca 2015, godz. 17.00

Autorzy: Janina Hobgarska, Janusz Jaremen, Krzysztof Kuczyński, Zbigniew Kulik

„Fotografowanie gór zawsze było (i zapewne wciąż jest) sposobem na okazanie podziwu a nawet skrywanego lęku przed majestatem przyrody. Dzisiaj zapewne jest także sposobem na odreagowanie traumy związanej ze świadomością, że tak daleko odeszliśmy od natury, że wyalienowaliśmy się, praktycznie nieodwracalnie, od korzeni własnej egzystencji. Góry, w pewnym sensie, zdają się być bliżej nieba, a zatem bliżej Boga. Stanowią symboliczny pomost pomiędzy światem materialnym a sferą ducha. Niegdyś czczone i obdarzane szacunkiem dla grozy, którą powodowały, dzisiaj ułatwiają choćby chwilową ucieczkę od trywialnej i często trudnej rzeczywistości. Chyba również o te kwestie chodziło twórcom wystawy. Tytułowa aura, którą starali się pokazać, służy próbie artystycznego zdefiniowania pewnego wydzielonego, ważnego dla nich fragmentu natury, ale jest także, co szczególnie istotne, świadectwem ich wrażliwości, swoistym szkicem do autoportretu, zawoalowanym obrazem skrywanej tęsknoty za sacrum”.

„Niniejszą wystawę, zorganizowaną przez Muzeum Sportu i Turystyki w Karpaczu, tworzą również artyści od lat poświęcający tej tematyce wiele uwagi. Janina Hobgarska, Janusz Jaremen, Krzysztof Kuczyński – jeleniogórzanie, oraz Zbigniew Kulik – mieszkający w Karpaczu, różnią się nieco w sposobie uprawiania fotografii, jednakże dla całości wystawy stanowi to niekwestionowany atut. I tak, oczywiste w intencji i wyjątkowo bezpośrednie, wydają się być fotografie Janusza Jaremena, który prezentuje wrażliwość nawiązującą do zaangażowania pierwszych fotografów, których wielce fascynował już sam fakt możliwości wiernego zapisu rzeczywistości. Wydaje się, że wciąż jest to podstawowy wyróżnik tego, co przywykliśmy określać magią fotografii”.

Piotr Komorowski

 

Janina Hobgarska
Janina Hobgarska z pełną świadomością opiera się na fotogenii, jako kategorii stricte medialnej, przynależnej rzeczywistości o tyle, o ile wytropi ją oko poszukującego fotografa. Jej prace wydają się być, na pierwszy rzut oka, hołdem złożonym samej fotografii, lub precyzyjniej: fotograficznemu widzeniu, które preferuje bardziej formę, niż treść. A zatem autonomiczność formy jest tym, co stanowi o istocie tych zdjęć.

Janusz Jaremen
Zdjęcia Jaremena pokazują grupy skalne, jako obiekty same w sobie już na tyle atrakcyjne, że nie wymagające stosowania jakichś specjalnych zabiegów estetyzująco– upiększających, przydających im dodatkowego znaczenia, czy w jakiś sposób szczególnie je mitologizujących. Jaremen zdejmuje widoki upatrzonych przez siebie miejsc z pełnym przekonaniem, że powołaniem fotografa jest w tym przypadku w miarę dosłowna dokumentacja. Obiekty z fotografii Jaremena zdają się mówić: patrzcie, jakie jesteśmy niezwykłe w swojej oczywistości!

Krzysztof Kuczyński
Fotograficzne kadry Kuczyńskiego są świadomie typowe, konwencjonalne, choć atrakcyjne wizualnie. Ich wyróżnikiem jest intrygująca, niepokojąca czerwień. Zwracają także uwagę „przesunięte” relacje tonalne. Wszystko to wynika z prostego faktu, iż zdjęcia zostały wykonane w świetle podczerwonym. W geście tym przejawia się tęsknota do uczynienia widzialnym tego, co niewidoczne, co tajemnicze i niedostępne zwyczajowej percepcji.

Zbigniew Kulik
Zbigniew Kulik preferuje delikatną, ale zauważalną kreację, alternatywną dla dosłownego przedstawiania, zdeterminowaną tak estetyzmem jak i kontekstem mistycznym. Na jego fotografiach, oszczędnych w formie, często goszczą jedynie ziemia i spowite w chmury niebo.Przywodzi to na myśl nie tak dalekie przecież skojarzenia z Genesis. Ziemia i niebo to podstawowa egzystencjalna opozycja, skrót, synteza. Góry i skłębione nad nimi chmury to odniesienie do transcendencji, do sprawczej, boskiej siły.

Piotr Komorowski, ze wstępu do katalogu wystawy

 

 

 Teczka prasowa do pobrania

 

Organizatorzy:
Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu – Instytucja Kultury Samorządu Województwa Dolnośląskiego

 

Muzeum Sportu i Turystyki w Karpaczu – Instytucja Kultury Samorządu Województwa Dolnośląskiego

 

Mecenat: Marszałek Województwa Dolnośląskiego