• header
  • header

Uwaga! To jest archiwalna kopia serwisu OKiS | Przejdź do aktualnej wersji -> www.okis.pl

Aktualności

« powrót

WYSTAWA NATALII LL - OPUS MAGNUM

Dodano: 08.05.2012 13:52

19 stycznia – 18 marca 2012, Budapeszt
Ernst Muzeum, Oddział Mucsarnok Kunsthalle

W Budapeszcie odbędzie się prezentacja twórczości wielkiej damy polskiej sztuki konceptualnej / postkonceptualnej / pojęciowej - Natalii LL, artystki z Wrocławia, której twórczość weszła już dawno do kanonu historii sztuki, a która prezentowała już swoją twórczość w Budapeszcie, w Műcsarnok Kunsthalle, w 1969 roku. Wystawa ta jest pierwszym, tak dużym, przekrojowym pokazem twórczości artystki od wczesnych aż po prace z lat ostatnich. Na wystawie zaprezentowanych zostanie około 50 prac, w tym prace wielkoformatowe,  instalacje i filmy, podsumowujące całą dotychczasową twórczość artystki.

Natalia LL (Natalia Lach-Lachowicz) jest bez wątpienia jedną z najbardziej fascynujących i niezwykłych artystek polskich. W latach 1957-1963 studiowała w Państwowej Szkole Sztuk Plastycznych we Wrocławiu m.in. pod kierunkiem prof. Stanisława Dawskiego. Zajmuje się fotografią, malarstwem, rysunkiem, performance i sztuką wideo. W 1970 roku została współzałożycielką Galerii PERMAFO we Wrocławiu. Od 1975 roku brała udział w licznych konferencjach, sympozjach i wystawach organizowanych przez międzynarodowy ruch sztuki feministycznej. Od 2004 roku współpracuje z Akademią Sztuk Pięknych w Poznaniu jako artystka wizytująca. Natalii LL udało się stworzyć charakterystyczny, niezwykle sugestywny i ekscentryczny wizerunek artystyczny, który silnie odwołuje się do wartości egzystencjalnych, za którymi zawsze stoi konkretny człowiek. Według Artystki sztuka może powstać tylko z prawdziwej miłości i jest bezwzględnie najwyższą wartością w życiu człowieka. 
Wystawa porusza problem prywatnego, społecznego i geograficznego terytorium Artystki, w tym również intymnego, dlatego podtytułem wystawy jest OGRANICZENIE, TERYTORIUM, OKREŚLENIE. Natalia LL sztukę traktuje jako jedyną możliwą aktywność, która jest w stanie przeciwstawić się destrukcji i "utonięciu" w codzienności.
Natalia Lach-Lachowicz w swojej sztuce wychodzi od konceptualizmu, który poszerza o otwarcie na rzeczywistość, łącząc refleksję nad sztuką z rozważaniami nad ludzką egzystencją. Twórczość Artystki prowokuje, drażni, podnieca, ale jednocześnie skłania do refleksji. 
„Zastanawia mnie szczególna energia, siła, rodzaj vis vitalis, która jest podstawą twórczości artystycznej. W moim przypadku jest to rozpoznanie, określenie i ograniczenie intymnego terytorium jako jedynej aktywności przeciwstawiającej się rozpadowi, entropii i zagładzie. Ta prywatna, dyskretna intymność staje się czarownym ogrodem, w którym odkrywam zastanawiająco piękne i nieznane mi kwiaty. Byłabym szczęśliwa, gdyby część moich heurez mogła uradować i ubogacić innych ludzi, będących odbiorcami mojej sztuki.”
Natalia LL, listopad 2010 r.

Wystawie towarzyszył będzie poważny, obszerny album monograficzny (wydany nakładem Ośrodka Kultury i Sztuki we Wrocławiu w 2009 roku, przy wsparciu MKiDN), prezentujący dorobek twórczy artystki i polską sztukę konceptualną, z tekstami Adama Soboty, Waltera Zeidla, prof. K. Przybylskiego, Agaty Jakubowskiej, obszerną biografią autorstwa Adama Soboty oraz bogatą dokumentacją zdjęciową prac artystki.


Organizator: 
Ośrodek kultury i Sztuki we Wrocławiu – Instytucja Kultury Samorządu Województwa Dolnośląskiego
Współorganizatorzy: Mucsarnok Kunsthalle, Instytut Polski w Budapeszcie