• header
  • header

Uwaga! To jest archiwalna kopia serwisu OKiS | Przejdź do aktualnej wersji -> www.okis.pl

Aktualności

Zakończyliśmy etap zdjęć do filmu "Dolina Pałaców i Ogrodów"

dolnyslaskpelenhistoriilogo.jpgZakończyły się zdjęcia do filmu „Dolina Pałaców i Ogrodów”. Ekipa filmowa odwiedziła wiele kolejnych obiektów w malowniczej Kotlinie Jeleniogórskiej. Dziękujemy wszystkim właścicielom za udostępnienie obiektów do filmowania.  W tej chwili projekt jest na etapie post produkcji, trwa montaż materiału filmowego. 

Zapraszamy do zapoznania się (najlepiej przez nasz kanał youtube -> zakładka z lewej strony www.okis.pl) z making of’em z realizacji scen do filmu.

Relacja z planu filmu "Dolina Pałaców i Ogrodów"

dolnyslaskpelenhistoriilogo.jpgRelacja dokis.pl z planu filmu "Dolina Pałaców i Ogrodów". Za nami pierwsze zdjęcia do scen fabularyzowanych. Filmowcy odwiedzili pałace Łomnica, Wojanów, Karpniki, zamek Chojnik. Obyło się bez strat. Potem wjechali na Śnieżkę, puścili z dymem kilkanaście kilogramów prochu, postrzelili aktora i podpalili kamienicę w Chełmsku Śląskim... 

...a to jeszcze nie koniec...

Relacja z konferencji filmu "Dolina Pałaców i Ogrodów"

Relacja dokis.pl z konferecji prasowej filmu "Dolina Pałaców i Ogrodów" nowego filmu z cyklu "Dolny Śląsk Pełen Historii". Film produkowany przez Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu w koprodukcji z Telewizją Polską Oddział we Wrocławiu.

„Dolina Pałaców i Ogrodów” - w realizacji

dolnyslaskpelenhistoriilogo.jpg

dolinamobile1.jpgdolinamobile2.jpgdolinamobile3.jpgdolinamobile4.jpgdolinamobile5.jpg

Film pt. „Dolina Pałaców i Ogrodów” to wyjątkowy projekt, dotyczący kulturowego fenomenu Dolnego Śląska jakim są zamki, dwory i założenia pałacowo-parkowe w Kotlinie Jeleniogórskiej. Tegoroczny, drugi etap prac zakłada fabularyzację części historycznej, a co za tym idzie realizację skomplikowanych scen batalistycznych oraz rekonstrukcję ważnych wydarzeń historycznych, które odmieniły losy Kotliny Jeleniogórskiej. W tym celu, podobnie jak w poprzednich produkcjach, do współpracy zaprosimy grupy rekonstrukcyjne, statystów, aktorów, ponadto wykorzystamy kostiumy i rekwizyty oddające ducha minionych epok.

W 2013 roku udało nam się zakończyć pierwszy etap produkcji, w ramach którego zrealizowaliśmy zdjęcia dokumentalne z udziałem narratorki – w tę rolę wcieliła się znana z licznych publikacji o historii Dolnego Śląska – Joanna Lamparska. Narratorka oprowadza widza po Kotlinie Jeleniogórskiej i ukazuje miejsca nam współczesne. Jest to punkt wyjściowy do dalszej fabularyzacji.

Film ma być nowoczesnym medium przeznaczonym do nauki w szkołach ponadgimnazjalnych oraz pomocą dydaktyczną w prowadzeniu zajęć o historii i wiedzy o kulturze.

 

Prowadząca: Joanna Lamparska

Reżyseria: Maciej Kieres, Wojciech Piotrowski

Scenariusz: Daniel Jasiński, Maciej Kieres


Zdjęcia: Piotr Sędzikowski, Paweł Przybylski, Marcin Grobelny

 

Materiały prasowe do pobrania TUTAJ

 

 

Producent: Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu, Koprodukcja: TVP Wrocław,

 http://www.muzycznabitwa.prw.pl/img/sponsors/okis.jpg                                           

 

Partnerzy:

             

 

Dofinansowano ze środków budżetu Województwa Dolnośląskiego:

 

Kliknij aby powiększyć

"Jaśniej i cieplej. Historia gazownictwa na Dolnym Śląsku"

W niedzielę 15 lipca zakończyły się zdjęcia do fabularyzowanych scen wspólnej produkcji dokumentalnej Ośrodka Kultury i Sztuki we Wrocławiu, TVP Wrocław i Dolnośląskiej Spółki Gazownictwa. W środę 11 lipca do XIX wieku „przeniesiono” Ostrów Tumski, gdzie można było spotkać Drakulę i Sherlocka Holmesa

 

W kadr wchodzi latarnik, zapalający blask ognia na powoli zasypiającym w mroku wrocławskim Ostrowie Tumskim. W ten sposób rozpoczyna się filmowa opowieść „Jaśniej i ciemniej. Historia gazownictwa na Dolnym Śląsku”. – Przemierzymy w niej wędrówkę od średniowiecza po współczesność, aby lepiej zrozumieć strategiczne znaczenie tego paliwa dla rozwoju nie tylko regionu ale także ludzkości – mówi Piotr Borkowski, dyrektor Ośrodka Kultury i Sztuki we Wrocławiu, instytucji kultury samorządu województwa dolnośląskiego.

Pierwszy mały warsztat gazowniczy znajdował się we Wrocławiu przy dzisiejszej ulicy Rydygiera. Produkował on oświetlenie dla osób prywatnych, w tym znanej z przekazów restauracji „Złota gęś”. Niedługo później, 19 kwietnia 1845 r. dwaj wrocławscy przedsiębiorcy Edward Szarbinowski i Ferdynard Friedlaender zawarli umowę z władzami miejskimi pt.: „O oświetleniu miasta Wrocławia gazem”. Bez zwłoki przystąpiono do budowy gazowni przy dzisiejszej ul. Tęczowej. Z dawnego obiektu, uruchomionego w 1847 roku, zostało niewiele. Dziś w pobliżu pierwszej dużej gazowni znajduje się pogotowie gazowe dla miasta Wrocławia.

Film „Jaśniej i ciemniej...” powstaje w ramach cyklu „Dolny Śląsk pełen historii”. Premiera - już we wrześniu na antenie TVP Wrocław. Na srebrnym ekranie, oprócz przeniesionych w czasie statystów z Wrocławia, Otmuchowa i Zamku Grodziec, zobaczymy nie tylko ekspertów, zajmujących się gazem ale także archeologa dr Cezarego Buśko, historyk dr Grażynę Trzaskowską, inżyniera Adama Króla z Muzeum Gazownictwa w Paczkowie oraz znanego z cyklu „Labirynty kultury” doktora Bogusława Bednarka.

 

Sponsor i koproducent filmu

Kliknij aby powiększyć

„Riese. Tajemnice wykute w skale”

W piątek 6 lipca zakończyły się zdjęcia do fabularyzowanego dokumentu o kompleksie Riese. Przygotowują go wspólnie Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu i Telewizja Polska SA oddział we Wrocławiu. W produkcji wzięło udział ponad 200 statystów, 50 członków historycznych grup rekonstrukcyjnych, zabytkowe samochody, uzbrojenie, a nawet czołg

Filmowa opowieść o „Riese. Tajemnice wykute w skale” to okazja dla twórców produkcji, Macieja Kieresa i Wojciech Malinowskiego, do ukazania Dolnego Śląska w czasie II wojny światowej. Przez pryzmat sudeckiego kompleksu „Włodarz” poznajemy także charakter funkcjonowania III Rzeszy i jej tajnych planów. Podczas prawie godzinnego filmu przeniesiemy się do sztabu organizacji Todt, podejrzymy przyjazd radzieckiego generała Pawła Batowa do Wałbrzycha oraz mało znaną potyczkę wojsk nazistowskich z sowieckimi. Oprócz ekspertów i świadków wydarzeń w produkcji nie zabraknie fabularyzowanych scen, w których wystąpili głównie mieszkańcy Wałbrzycha i okolic. Na potrzeby najtrudniejszej logistycznie sprowadzano czołg, który do serca Ziemi Wałbrzyskiej jechał specjalnie z Czech. W produkcji uczestniczyły także grupy rekonstrukcyjne, m.in. wrocławska „Festung Breslau” oraz „Eule”. Przewodnikiem widzów po burzliwych dziejach kompleksu Riese będzie dziennikarz telewizyjny Piotr Załuski.


Fakty 15.06.2012 - g.18:30.

Relacja fotograficzna z planu zdjęciowego

Reportaż z planu filmowego



Opowieść o tajemnicach wykutych w skale jest częścią wieloletniego projektu „Dolny Śląsk pełen historii” finansowanego m.in. ze środków Samorządu Województwa Dolnośląskiego i Fundacji Polska Miedź. Dotychczas wyprodukowano godzinne opowieści o Mariannie Orańskiej, księżnej Daisy oraz 25-minutowe dokumenty o Ziemi Lądeckiej, Zamku na Skale, Ziemi Bystrzyckiej oraz Twierdzy Kłodzkiej. Produkcję o kompleksie „Włodarz” będzie można zobaczyć w TVP Wrocław już późną jesienią. Film trafi również do dolnośląskich liceów, jako pomoc w nauczaniu o najnowszych dziejach regionu i historii XX wieku.

Kliknij aby powiększyć

„Twierdza Kłodzka”

Film opowiada o tysiącletniej historii miasta Kłodzko

Film opowiada o tysiącletniej historii miasta, o historii fortalicji górującej nad miastem, o sprawach architektonicznych, czyli o etapach rozbudowy samej warowni (z uwzględnieniem materiału ikonograficznego – danych, planów, szkiców i fotografii), o historii „przewijającej się” przez te ziemie, wojnach i oblężeniach oraz znanych ludziach związanych z istnieniem twierdzy.

W produkcji wystąpiły grupy rekonstrukcji historycznej, prezentujące sposoby walki od późnego średniowiecza, przez czasy Fryderyka Wielkiego i Napoleona, po II wojnę światową. Użyto również samochodów, rekwizytów oraz kostiumów z epoki.

Kliknij aby powiększyć

„Srebrny lew – wędrówki po Bystrzycy Kłodzkiej”

Film opowiada o historii, zabytkach, atrakcjach turystycznych i dniu dzisiejszym Bystrzycy Kłodzkiej, Długopola Zdroju i ich najbliższych okolic.

Film opowiada o historii, zabytkach, atrakcjach turystycznych i dniu dzisiejszym Bystrzycy Kłodzkiej, Długopola Zdroju i ich najbliższych okolic.

W ramach produkcji zrealizowano skomplikowane sceny militarne przedstawiające walki lisowczyków, wejście wojsk francuskich do miasta, oraz zajęcie Bystrzycy przez Rosjan. Do tego celu wykorzystano pojazdy militarne m.in. czołg T-34, współpracowano z grupami rekonstrukcyjnymi, użyto strojów i rekwizytów z epoki oddających klimat minionych dziejów.

Kliknij aby powiększyć

„Opowieść o Zamku na Skale”

Opowieść o Zamku na Skale w kontekście historii Ziemi Kłodzkiej.

W filmie opowiedziano o historii Zamku na Skale w kontekście historii Ziemi Kłodzkiej. Opowiedziano o rodach, władających tą ziemią, o architekturze budowli i jej przemianach i rozwoju, wreszcie – o najistotniejszych w tym przypadku wydarzeniach historycznych.

Film był inscenizowany, wzbogacony dodatkowo o archiwalne materiały ikonograficzne (zdjęcia, dokumenty etc).

„Ziemia Lądecka - wędrówki po miejscach niezwykłych”

Historia związana z rozwojem Lądka Zdroju.

Film opowiada o historii, położeniu geograficznym oraz ciekawostkach związanych z rozwojem Lądka Zdroju. W realizacji produkcji uczestniczyły grupy rekonstrukcyjne, użyto samochodów oraz rekwizytów z epoki, a także kostiumów, które oddawały klimat minionych dziejów. Posiłkowano się także opiniami specjalistów z dziedziny historii oraz kulturoznawstwa, dlatego materiał jest zarówno cennym źródłem historycznym, jak również wizjonersko zrealizowaną opowieścią o zamierzchłych czasach.

Kliknij aby powiększyć

„Daisy - wspomnienie minionego świata"

Film o losach księżnej Daisy von Pless de domo Marii Teresy Oliwii Cornwallis-West (1873-1943).

Wspomnienia z minionego życia księżnej snuje Dolly (Doroty Crowther), wierna służąca, która towarzyszyła Daisy do ostatnich jej chwil. Film opatrzony jest komentarzami Christine Rickards-Rostworowskiej, autorki najnowszej, powstającej właśnie biografii księżnej, dr. Jerzego Tutaja - Prezesa Zamku Książ w latach 2004-2011, Magdaleny Woch - Zamek Książ, Doroty Stempowskiej, córki książęcego stajennego, Macieja Klussa – dyrektora Muzeum Zamkowego w Pszczynie, prof. dr. hab. Zdzisława Żygulskiego jr. – tłumacza książki W. Johna Kocha „Daisy”, Bronisławy Jeske-Cybulskiej - współautorki książki "Księżna Daisy - Pani na Książu i Pszczynie" oraz Russella Harrisa – kuratora wystawy „Daisy, księżna von Pless: Szczęśliwa lata”.

Film, z wykorzystaniem scen fabularyzowanych z kostiumami i elementami scenograficznymi, stanowi jedyny film dokumentalny związany z postacią bohaterki, a także cenny materiał edukacyjny, wspierający poznanie tajemnic Dolnego Śląska wśród jego mieszkańców.

„Daisy- wspomnienie minionego świata" to najdłuższy i najtrudniejszy w realizacji film z cyklu „Dolny Śląsk Pełen Historii". Przy jego powstawaniu wzięły udział grupy rekonstrukcyjne z okresu I i II Wojny Światowej, samochody oraz bryczki z przełomu epok, oraz rekwizyty i stroje charakteryzujące czasy, w których żyła księżna Daisy.

Zdjęcia do filmu były realizowane w Zamku Książ, Szczawnie Zdroju, Świebodzicach oraz Muzeum Zamkowym w Pszczynie.

Kinowa prapremiera filmu odbyła się 21 listopada 2011r. o godz. 18:00 w Dolnośląskim Centrum Filmowym we Wrocławiu, oraz 23 listopada 2011, o godz.18:00 w Zamku Książ.

 

 

Kliknij aby powiększyć

„Marianna- Królowa Kotliny"

Film o tej niezwykłej niderlandzkiej księżniczce powstał w ramach Roku Marianny Orańskiej

Film o tej niezwykłej niderlandzkiej księżniczce powstał w ramach Roku Marianny Orańskiej uchwalonego decyzją Sejmiku Województwa Dolnośląskiego, rozpoczynając tym samym cykl pt. „Dolny Śląsk Pełen Historii".

Film ze scenami fabularyzowanymi, stanowi nie tylko barwną opowieść o życiu Marianny, jest również świadectwem minionych dziejów i zalążkiem dalszych rozważań nad Historią Dolnego Śląska.