• header
  • header

Uwaga! To jest archiwalna kopia serwisu OKiS | Przejdź do aktualnej wersji -> www.okis.pl

2016

Wacław Szpakowski (1883–1973). Linie rytmiczne

8 czerwca – 31 lipca 2016
Wernisaż: 8 czerwca, godz. 17.00

Muzeum Miejskie Wrocławia – Pałac Królewski

ul. Kazimierza Wielkiego 35
czynne:
wtorek-piątek: 10.00-17.00, sobota-niedziela: 10.00-18.00

Wstęp na wystawę jest bezpłatny.

Więcej informacji w zakładce

Kliknij aby powiększyć

Anna Szpakowska-Kujawska „Puls życia”

8 czerwca – 31 lipca 2016
Wernisaż: 8 czerwca, godz. 18.30, wstęp wolny
Finisaż: 23 lipca 2016, godz. 12.00, wstęp wolny

Muzeum Miejskie Wrocławia – Stary Ratusz
, Galeria Patio
czynne: 
środa – sobota: 10.00 – 17.00, niedziela: 10.00 – 18.00
Wstęp wolny


Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu – Instytucja Kultury Samorządu Województwa Dolnośląskiego oraz Muzeum Miejskie Wrocławia zapraszają na wystawę, która na zasadzie kontrapunktu towarzyszy monograficznej ekspozycji „Linii rytmicznych” Wacława Szpakowskiego, ojca Anny. Ukazuje dwa wątki twórczości Anny Szpakowskiej-Kujawskiej, które przeplatają się ze sobą przez cały już 60-letni okres jej pracy artystycznej.


Anna Szpakowska-Kujawska – urodzona w 1931 roku. Córka Wacława Szpakowskiego. Mieszka we Wrocławiu, ukończyła wrocławską Akademię Sztuk Pięknych w 1956 roku. Artystka malarka; zajmuje się także malarstwem w architekturze i ceramiką architektoniczną, rysunkiem, kolażem, rzeźbą ceramiczną, tworzy obiekty przestrzenne z nietypowych tworzyw (malarstwo i kolaż na kalabaszach i kulach). Autorka malarskiego plafonu w holu Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Rynku we Wrocławiu (1974).


Wśród wielu wystaw, polskich i zagranicznych, miała dwie wystawy monograficzne we wrocławskim Muzeum Narodowym: w 1969 roku oraz w 2005 (Jest się). Jej prace znajdują się w zbiorach Muzeum Narodowego we Wrocławiu, Dolnośląskiego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych, Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Sztuki w  Łodzi oraz w kilku innych kolekcjach muzealnych i prywatnych.


Od 1968 roku promuje twórczość swojego Ojca; dzięki jej staraniom zainteresowało się nią w latach 70. Muzeum Sztuki w Łodzi. Napisała i opublikowała dotychczas sześć tekstów wspomnieniowych dotyczących życia i twórczości Ojca.


Wystawa „Puls życia” przygotowana została w ramach Dolnośląskiego Festiwalu Artystycznego przy OKiS jako towarzysząca monograficznej prezentacji twórczości Wacława Szpakowskiego. Składa się na nią wybór dzieł z całego okresu twórczości artystki, dokonany pod kątem korespondencji z pracami jej Ojca. Obie wystawy stanowią dla siebie wzajemnie kontrapunkt wizualny i estetyczny: z „zimnymi” rysunkami „Linii rytmicznych” spotykają się „gorące” obrazy malarskie, kolaże i formy przestrzenne, porywające kolorem i dynamiczną ekspresją. Konfrontacja z diametralnie inną postawą twórczą, tematyką i formą pozwala tym wyraźniej zobaczyć specyfikę twórczości obojga artystów. Jednocześnie zestawienie ze sobą tych tak odmiennych dzieł ujawnia obecną u samych ich podstaw wspólnotę obrazu świata, odbieranego i przez Wacława, i przez Annę jako wypełnionego rytmem natury. U Ojca są to rytmy racjonalne, dające się opisać przez matematyczne symetrie; u córki – emocjonalny i zmysłowy puls życia.


Wystawa ukazuje dwa wątki twórczości Anny Szpakowskiej-Kujawskiej, które przeplatają się ze sobą przez cały już 60-letni okres jej pracy artystycznej. Pierwszy – skupiony jest na sytuacjach egzystencjalnych, związanych z życiem rodzinnym i relacją człowieka z innymi osobami; drugi – z korespondencją między psychicznym wnętrzem a naturą. Oba te kręgi tematyczne znajdują dla siebie często wspólną formę wyrazu, którą jest figura koła i kuli – niemal obsesyjnie pojawiająca się w malarskich i przestrzennych pracach artystki. Ten mandaliczny dośrodkowy kształt nabiera tym bardziej symbolicznego znaczenia w konfrontacji z ascetyczną formą rysunków Ojca, opartych na liniach prostych biegnących w nieskończoność.


Twórczości Anny Szpakowskiej-Kujawskiej nie da się zaszeregować do realizmu, surrealizmu, ekspresjonizmu, abstrakcji czy „nowej figuracji”. Wykorzystuje ona elementy tych estetyk, tworząc własny, oryginalny styl, płynny i zmienny wraz z nowymi doświadczeniami, jakie niesie ze sobą życie – bo jest to twórczość najgłębiej w powszednim i zarazem uniwersalnym życiu zanurzona.


Kurator: Elżbieta Łubowicz

Koordynacja: Agnieszka Chodysz-Foryś, Bronisław Kowalewski, Marta Przetakiewicz

 

 ---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Organizatorzy: Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu – Instytucja Kultury Samorządu Województwa Dolnośląskiego, Dolnośląski Festiwal Artystyczny przy OKiS

Współorganizator: Muzeum Miejskie Wrocławia

Partner: Akademia Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu

Patroni medialni: Odra, Format, DOKiS.pl, Kulturaonline.pl, O.pl, TVP3 Wrocław, Radio Wrocław Kultura

 

Materiały prasowe do pobrania

Kliknij aby powiększyć

Spotkanie promujące twórczość Wacława Szpakowskiego

30.05.2016, godz. 11.00
BARBARA: infopunkt / kawiarnia / kultura
ul.  Świdnicka 8c, Wrocław
Wstęp wolny


Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu – Instytucja Kultury Samorządu Województwa Dolnośląskiego zaprasza na spotkanie poświęcone twórczości Wacława Szpakowskiego, które odbędzie się 30 maja (poniedziałek) o godzinie 11.00 w Barbarze, infopunkcie Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016 (ul.  Świdnicka 8c).

Wacław Szpakowski – urodzony w Warszawie, 1883; zmarł we Wrocławiu, 1973, gdzie mieszkał od 1945 roku. Twórca rysunkowych „linii rytmicznych", powstających w latach 1900–1951. Prekursor abstrakcji geometrycznej w sztuce. Pierwsza prezentacja jego prac odbyła się już po śmierci artysty, w Muzeum Sztuki w Łodzi, 1978, a pierwsza wystawa monograficzna – w 1992 roku w Brukseli (galeria Atelier 340). Dzieła Szpakowskiego brały udział w wielu wystawach polskiej sztuki za granicą („Presences Polonaises”, Centrum Pompidou, Paryż 1983; „Europa, Europa”, Bonn 1994). Pokazane zostały na wystawie „Inventing Abstraction, 1910–1925” w Museum of Modern Art w Nowym Jorku (2012/2013), podsumowującej początki sztuki abstrakcyjnej na świecie.

Spotkanie związane jest ze zbliżającym się otwarciem przygotowywanej przez OKiS w ramach programu sztuk wizualnych Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016 monograficznej wystawy „Wacław Szpakowski (1883-1973). Linie rytmiczne”. Jej premiera odbędzie się 8 czerwca w Muzeum Miejskim Wrocławia – Pałacu Królewskim. Tematem spotkania będzie także wydana przez OKiS pod koniec 2015 roku, dofinansowana ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Samorządu Województwa Dolnośląskiego, monograficzna książka o twórczości Wacława Szpakowskiego.

Podczas spotkania zaproszeni goście: Anna Szpakowska-Kujawska (córka Wacława), Łukasz Kujawski (jego wnuk), Elżbieta Łubowicz (kurator wystawy i redaktor książki o Szpakowskim) oraz Monika Aleksandrowicz (projektantka książki) przedstawią najważniejsze wątki niezwykle oryginalnej twórczości Wacława Szpakowskiego, sytuującej się na styku sztuk wizualnych, nauki (matematyki) i muzyki, która wyprzedziła swój czas i dopiero współcześnie (często dzięki przełożeniu na media elektroniczne) zaczyna być lepiej rozumiana i doceniana. Uczestnicy spotkania opowiedzą także o biografii i osobowości tego artysty, mało znanego we Wrocławiu, a zasługującego na miano jednego najwybitniejszych twórców w naszym mieście.  Zaprezentowana zostanie również zawartość książki.

Anna Szpakowska-Kujawska
wystąpi w podwójnej roli – także jako autorka wystawy jej własnych prac, pt. „Puls życia”,  która zaprezentowana zostanie w galerii „Patio” Starego Ratusza równocześnie z wystawą jej ojca. Temat relacji tej twórczości, głównie malarskiej, do dzieł ojca, to kolejny ciekawy temat przewidziany na spotkanie.

Na wieczór 8 czerwca 2016 złożą się trzy wydarzenia:

Otwarcie wystawy „Wacław Szpakowski (1883–1973). Linie rytmiczne”, Muzeum Miejskie Wrocławia – Pałac Królewski – godz. 17.00

Otwarcie wystawy „Anna Szpakowska-Kujawska. Puls życia”, Muzeum Miejskie Wrocławia – Stary Ratusz, Galeria Patio – godz. 18.30

Koncert utworów muzycznych opartych na rysunkach Wacława Szpakowskiego, według kompozycji Adama Bałdycha, premierowe wykonanie: Adam Bałdych (skrzypce) i Per Oddvar Johansen (perkusja) – Muzeum Miejskie Wrocławia – Stary Ratusz, Sala Wielka – godz. 19.00


Więcej o wystawach na: www.okis.pl, www.waclawszpakowski.pl, www.wroclaw2016.pl/waclaw-szpakowski

Facebook: Wacław Szpakowski (1883–1973). Linie rytmiczne, Anna Szpakowska-Kujawska "Puls życia"



Kliknij aby powiększyć

Spotkanie promujące książkę pt. „Wacław Szpakowski 1883–1973. Linie rytmiczne”

17 marca (czwartek) 2016 roku o godz. 17.00 w Café Księgarni Tajne Komplety (Przejście Garncarskie 2, Wrocław) odbędzie się spotkanie promujące książkę pt. „Wacław Szpakowski 1883–1973. Linie rytmiczne” z udziałem Anny Szpakowskiej-Kujawskiej, Łukasza Kujawskiego, Elżbiety Łubowicz i Moniki Aleksandrowicz.

 

Książka pod redakcją Elżbiety Łubowicz wydana została pod koniec 2015 roku przez Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu (Instytucję Kultury Samorządu Województwa Dolnośląskiego). Jest to monografia twórczości Wacława Szpakowskiego – artysty w Polsce szerzej nieznanego, ale bardzo cenionego w kręgu specjalistów zajmujących się sztuką XX wieku. Jego rysunki uznane zostały za pionierskie dla sztuki abstrakcyjnej.

 

Album zawiera reprodukcje prac artysty, dwa jego autorskie teksty (w tym jeden dotychczas nieznany) oraz analizy jego twórczości przeprowadzone przez siedmiu badaczy sztuki współczesnej – polskich i zagranicznych. Ujmują one jego dzieła z różnych perspektyw, dopełniając się wzajemnie. Rysunki Szpakowskiego wymagają interdyscyplinarnego podejścia, gdyż ich niezwykle oryginalna estetyka sytuuje je na styku sztuk wizualnych, muzyki i nauki (matematyki).  Książkę zamyka obszerny esej Anny Szpakowskiej-Kujawskiej, córki artysty, ukazujący osobowość i koleje życia Wacława Szpakowskiego.

 

Publikacja została wydana w ramach programu Dolnośląskiego Festiwalu Artystycznego przy OKiS w dwóch osobnych wersjach językowych: polskiej i angielskiej; dofinansowana jest ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Samorządu Województwa Dolnośląskiego.

 

Podczas spotkania będzie można zakupić książkę w promocyjnej cenie 70,00 zł.

Więcej o książce

Kliknij aby powiększyć

Wystawa malarstwa Piotra Błażejewskiego W DRODZE – razem ze mną w Bydgoszczy

13.02–27.03.2016

Galeria Miejska bwa Bydgoszcz

ul. Gdańska 20, Bydgoszcz

Wernisaż: 13.02.2016, godz. 16.00

 

Wystawa związana jest z jubileuszem 40-lecia pracy twórczej i akademickiej Piotra Błażejewskiego, obchodzonym w 2015 roku. Zorganizowana została przez Galerię Miejską bwa Bydgoszcz oraz Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu w ramach Dolnośląskiego Festiwalu Artystycznego – cyklicznego przedsięwzięcia OKiS. Artysta, profesor Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu włączył do tego projektu również prace dziesięciu artystów, swoich przyjaciół, reprezentujących trzy pokolenia wrocławskiego środowiska artystycznego. Znaleźli się wśród nich nieżyjący już Alfons Mazurkiewicz i Wanda Gołkowska oraz Krzesława Maliszewska, Konrad Jarodzki, Andrzej Klimczak-Dobrzaniecki, Paweł Lewandowski-Palle, Stanisław Ryszard Kortyka, Piotr Kielan, Janusz Jaroszewski, Anna Brudzińska.

 

Całe przedsięwzięcie jest wspólną podróżą po dwunastu prestiżowych galeriach i salonach wystawienniczych w Polsce, która rozpoczęła się w grudniu 2014 roku.

 

Ekspozycji towarzyszy wydana przez Ośrodek Kultury i Sztuki oraz Akademię Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu obszerna monografia pt. „Piotr Błażejewski. W DRODZE – razem ze mną” poświęcona sztuce jubilata, jak również malarzom, współpracownikom i przyjaciołom artysty.

 

Tak o twórczości malarza pisze dr Andrzej Jarosz:

                Piotr Błażejewski (ur. 1950) jest zarówno reprezentantem tendencji strukturalnej, jak i artystą podążającym tropami analitycznych dokonań awangardzistów należących niegdyś do Grupy Wrocławskiej (m.in. Jana Chwałczyka i Wandy Gołkowskiej). Zalicza się też do grona plastyków posługujących się językiem geometrii. Nie wolno również zapominać o wyraźnych predylekcjach tego twórcy do koloryzmu i pewnych obszarów malarstwa materii – dwóch tendencji dominujących przed laty w jego macierzystej uczelni (PWSSP we Wrocławiu).

                 Błażejewski, kreując przemyślane konstrukcje, od lat posługuje się obrazem-modułem. Nie obarczając widza założeniami teoretycznymi, daje do zrozumienia, że ostateczny kształt dzieła zawiera w sobie odbicie wyższego porządku. Kolejne płótna tworzone przez niego zawierają w sobie biomorficzne formy i uproszczone ideogramy oraz barwne refleksy o zmiennym natężeniu, składające się na wieloelementowe kompozycje. Często przybierają one postać otwartych i niezmiernie rozbudowanych struktur, których porządek wyznaczają jednak wewnętrzne, regularne i zmultiplikowane osie.

               

BIO:

Piotr Błażejewski (ur. 4 lutego 1950 roku w Kluczborku) - artysta malarz, pedagog, związany z wrocławskim środowiskiem artystycznym i akademickim. Tutaj uczył się w Liceum Sztuk Plastycznych im. S. Kopystyńskiego w latach 60-tych oraz studiował w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych (obecnie Akademia Sztuk Pięknych im. E. Gepperta) w latach 70-tych. Dyplom z malarstwa obronił w 1975 r. w pracowni doc. Alfonsa Mazurkiewicza oraz z malarstwa w architekturze i urbanistyce w pracowni  doc. Mieczysława Zdanowicza. Pracę pedagogiczną na macierzystej uczelni rozpoczął tuż po dyplomie. Obecnie jest profesorem zwyczajnym ASP we Wrocławiu, gdzie prowadzi pracownię dyplomującą z malarstwa. W roku 2000 rozpoczął pracę w nowo otwartym Instytucie Architektury Krajobrazu ówczesnej Akademii Rolniczej we Wrocławiu (obecnie Uniwersytet Przyrodniczy). Brał udział w wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju i za granicą. Kilkakrotnie zdobywał nagrody w prestiżowych konkursach malarstwa. Uwielbia spotkania i wymianę doświadczeń z innymi artystami oraz młodzieżą, dla których organizuje plenery artystyczne w Polsce i za granicą. Jego wielką pasją jest kolekcjonowanie dzieł sztuki, zarówno z zakresu malarstwa, grafiki jak również ceramiki.

 

 

Organizatorzy wystawy:

Galeria Miejska bwa Bydgoszcz

Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu – Instytucja Kultury Samorządu Województwa Dolnośląskiego

Dolnośląski Festiwal Artystyczny przy OKiS

       

Patronat:

Patroni medialni:

   

 

Projekt współfinansowany ze środków budżetu Województwa Dolnośląskiego