• header
  • header

Uwaga! To jest archiwalna kopia serwisu OKiS | Przejdź do aktualnej wersji -> www.okis.pl

Aktualności

Finałowa gala konkursu "Porozmawiaj z babcią, zapytaj dziadka"

5 grudnia mieliśmy zaszczyt gościć laureatów konkursu "Porozmawiaj z babcią, zapytaj dziadka" na gali finałowej konkursu wraz z rodzinami i bohaterami ich pięknych prac opisujących ciężkie losy osób, które zasiedliły Dolny Śląsk po II wojnie światowej.


Pragniemy jeszcze raz podziękować autorom wszystkich nadesłanych prac oraz pogratulować zwycięzcom  pierwszego etapu konkursu.
Na gali finałowej wyłoniliśmy zwycięską trójkę.
Trzecie miejsce zajęła Pani Jagoda Dziambor, drugie miejsce przypadło Pani Adriannie Ziobroniewicz, a zwycięzcą konkursu został Pan Paweł Wiśniowski!
Gratulujemy raz jeszcze wszystkim nagrodzonym.


Dziękujemy Panu Marszałkowi Województwa Dolnośląskiego Cezaremu Przybylskiemu, który był patronem honorowym tego konkursu. Dziękujemy wszystkim przybyłym na galę oraz organizatorom z ramienia Ośrodka Kultury i Sztuki we Wrocławiu, Gazety Wrocławskiej oraz Dolnośląskiego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli, Jurorom konkursu, prowadzącemu galę Panu Markowi Kocotowi oraz muzykom, którzy uświetnili ją występem na żywo: Panu Szymonowi Michalikowi (fagot) i Pani Monice Hanus (pianino), a także Panu Markowi Rybickiemu odpowiedzialnemu za projekt graficzny publikacji podsumowującej konkurs oraz redaktorce książki, Pani Katarzynie Kaczorowskiej.

Mamy nadzieję, że tego rodzaju projekty pozwolą odkrywać kolejne ciekawe, choć czasem bardzo dramatyczne, historie związane z naszą przeszłością i zaangażują młodzież, pozwolą pielęgnować należyty szacunek do korzeni z jakich się wywodzimy.

Zdjęcia z gali znajdziecie Państwo w zakładce Galerie zdjęć.

 

Znalezione obrazy dla zapytania logo urzędu marszałkowskiego wrocław

Kliknij aby powiększyć

Wystawa PLIVA & ŁABIŃSKI w Krośnie


Wernisaż: 15.12.2016, godz. 17:00
Centrum Dziedzictwa Szkła Krosno
ul. Blich 2, Krosno

 

 

 

 

 

Kliknij aby powiększyć

Jerzy Pluta „Przecinek”

Premiera książki, 12 grudnia 2016

Wydawnictwo OKiS Arch2pelag

 

Wydawnictwo Arch2pelag OKiS ma przyjemność poinformować o premierze drugiej pozycji w swoim katalogu, już 12 grudnia ukaże się jego nakładem „Przecinek” Jerzego Pluty. "Przecinek" to unikatowy zbiór wszystkich trzynastu numerów w pełni autorskiego pisma literackiego, wydawanego w latach 1995-2002 przez wrocławskiego prozaika i krytyka literackiego Jerzego Plutę.

 

Partnerem Wydawniczym Książki jest Biuro Festiwalowe Impart 2016 w ramach Wrocławskiego Programu Wydawniczego.

 

 

„Przecinek. Małe prozy i marginalia” liczy sobie trzynaście numerów pisma bogatego w formy i znaczenia. Ilość powiązań jawnych i dyskretnych między poszczególnymi fragmentami „Przecinków” jest ogromna. Gęsto splecione stanowią barwną materię wielowątkowej powieści.

„Przecinki” jak sylwy staropolskie są literackimi "wirydarzami", "ogrodami", "hortulusami", w których obok prozaicznych zapisków z życia codziennego autora rękopisu (wszystko w „Przecinkach” pisane jest „na prawach rękopisu”) są wybitne wielkie małe prozy, arcydziełka literackie.

„Przecinki” jak sylwy wzmiankują spotkania towarzyskie, drobiazgowo przepisują menu tych spotkań, recenzują książki, zamieszczają informacje wydawnicze (autor ma swoich szczególnie ulubionych autorów i grono zwolenników oraz sponsorów „Przecinka”, wyraźna w tym koteryjność środowiska przecinkowego), ogłoszenia drobne („Czekam na wielbicielki moich wierszy w każdy wtorek w Cafe de France po godz. czwartej. Autor Chińskich róż”), prowadzą przeglądy prasy i listów do redakcji, przeprowadzają wywiady, zajmują się publicystyką, szerzą kampanie na rzecz różnych spraw (między innymi na rzecz powołania Polskiej Akademii Literatury, padają propozycje nazwisk, procedur naboru członków, formy organizacyjno-prawnej), zamieszczają rękopisy pisarzy, rysunki satyryczne, są – jak oświadcza podtytuł – pismem dla zjadaczy kartofli i słow(n)ików, więc prowadzą walkę propagandową przeciwko ziemniakom, informują, że „My, jako zjadacze słowików i słowników, lubimy także kisiel porzeczkowy”, co w moim przynajmniej przypadku trafia w sedno, martwią się też, że „od kilku lat podaż słowików na rynku mięsnym coraz mniejsza”, a też „coraz więcej książek ma grube, plastykowe okładki, niestety, ciężkostrawne”, publikują „Dziennik pisany na kolanie”, który jest często relacją z podróży, no i przede wszystkim prozę właściwą, literaturę, jak to Andrzej Falkiewicz określił „wielką małą prozę”.

„Przecinek” jest zatem najprawdziwszą silva rerum, lasem rzeczy widzianych rzadko, prawie nieznanych, choć znajdujących się przed oczami i pod ręką. „Przecinek” jest po prostu odkrywczy. Ważne jest przy tym, że sylwiczne wymieszanie form zaprzecza jakby sobie, bo one, tak różne, nie tylko stoją obok siebie (co w sylwie jest przecież nad wyraz interesujące), tylko się nawzajem wzmagają i komplementują. „Przecinek” jest powieścią, te „wielkie małe prozy” łączą się w jeden powieściowy żywioł. 13 numerów „Przecinka”, to 13 rozdziałów znakomitej, wyjątkowej powieści.

Andrzej Więckowski

 

Jerzy Pluta – prozaik, krytyk literacki, edytor – urodził się w 1942 r. na Górnym Śląsku, gdzie spędził dzieciństwo i wczesną młodość; od 1960 r. mieszka na Dolnym Śląsku. W 1960-1965 studiował filologię polską na Uniwersytecie Wrocławskim; następnie do połowy 1969 r. pracował w Bibliotece Ossolineum PAN we Wrocławiu. W 1966-1970 członek „Ugrupowania Literackiego 66”. W 1995-2002 redaktor, edytor i autor naczelny zeszytów literackich „Przecinek”.

Autor 2 powieści [Sto czyżyków (i piórko rajskiego ptaka) – 1978, 1988; Piotr Czyżyk zasypia – 1988], 7 zbiorów opowiadań [m.in. Konie przejadają Polskę – 1974; Stacja metra: Franz Kafka – 1994; Zdania poranne, zdania wieczorne – 2004; Tysiąc pierdołek o pichceniu grochu z kapustą i kawiorem – 2016], książki o prozie Henryka Worcella Okruchy epopei (1974) oraz książeczki Henryk Bereza: artysta czytacz/pisarz/mistrz/onirysta (2006).

Laureat Nagrody Literackiej im. Stanisława Piętaka (1975) i Nagrody Fundacji im. Kościelskich w Genewie (1980).

Kliknij aby powiększyć

Tercet Egzotyczny w Osieku

22 grudnia 2016, godz. 18:00
Kosciół Wniebowzięcia NMP, Osiek

 

Tercet Egzotyczny to legenda polskiej muzyki rozrywkowej. Zespół powstał jesienią 1963 roku. Od początku swojej drogi artystycznej, Tercet pozostawał wierny swoim pierwotnym ideałom muzycznym i estetycznym. Dzisiaj znak rozpoznawczy zespołu to pełna energii i prawdy muzyka o inspiracjach latynoamerykańskich oraz barwna i pełna rozmachu oprawa artystyczna.

Tercet Egzotyczny podczas swojej ponad półwiecznej kariery nagrał 26 albumów, spośród których 17 to krążki złote, 3 – platynowe oraz jedna diamentowa płyta, zawierająca największy hit zespołu– Pamelo żegnaj. Zespół koncertował na całym świecie. Podpisywali liczne kontrakty i rekontrakty, występowali w najbardziej prestiżowych salach, takich jak Carnegie Hall, Radio City w Nowym Jorku, paryskiej Olimpii i wielu innych. Zapraszani byle przez największe stacje telewizyjne do programów takich jak: Ed Sullivan Show czy Bobby Vinton Show. Artyści zbierali pochlebne recenzje m.in. w New York Times, otrzymywali liczne propozycje pozostania poza granicami Polski, jednak ze względu na silne poczucie tożsamości narodowej, zawsze powracali do kraju.

 

David 2016 autorstwa Krzysztofa Pietrka

16.12.2016-15.01.2017
Galeria PHOTO ZONA
Ośrodek Kultury i Sztuki, Rynek-Ratusz 24, Wrocław
Wernisaż: 16.12.2016, godz. 17:00

 

Krzysztof  Pietrek Urodzony 2 maja 1960 roku w Knurowie na Górnym Śląsku. Absolwent Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Nowym Wiśniczu. Absolwent Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Dyplom magistra sztuki obronił w 2016 roku na kierunku Fotografia i Multimedia. Zawodowo pracuje jako designer, fotograf, analityk marki. Właściciel agencji brandingowej Fourtka Design, którą prowadzi od 2010 roku.

 

Kuratorem wystawy jest Agata Szuba

 

Zadaniem galerii jest prezentacja dokonań powstałych w fotomedialnym nurcie sztuki. Publiczności zostanie zaprezentowany dorobek artystyczny, który ma swoje źródło w ogólnopolskim środowisku akademickim, ze szczególnym uwzględnieniem realizacji powstałych w dolnośląskim kręgu artystycznym. Galeria PhotoZona organizuje wystawy o zróżnicowanym charakterze formalnym (fotografia, fotoobiekt, fotoinstalacja itp), które poza miejscem ekspozycji (Dolnośląskie Centrum Informacji Kulturalnej OKiS) będą upublicznione również w mediach elektronicznych i publikacjach.

 

Patronat medialny nad Galerią PhotoZona objęło Pismo Artystyczne Format, made-in-photo.com, Tuwroclaw.com, Kulturaonline.pl, Quart Kwartalnik Instytutu Historii Sztuki Uniwersytetu Wrocławskiego, Portal Kulturaisztuka.pl.

 

                               

 

Koncert Hawdalowy KLEZMERZY Z ROZMARKU

17.12.2016, sobota, godz. 18:13
Synagoga pod Białym Bocianem
ul. Włodkowica 7, Wrocław

 

Rozmarek to jedno z najważniejszych miejsc dawnej dzielnicy żydowskiej w Kaliszu. Nazwa powstała w wyniku spolszczenia słowa „Rozenmarkt”, które w języku jidysz oznaczało „targ różany”, „targ koński”. Rozmarek od zawsze był ważnym punktem miasta i sercem dzielnicy żydowskiej. W klimat tego historycznego miejsca porwą nas muzycy z Accorinet Klezmer Band. Zespół wykonuje przede  wszystkim muzykę klezmerską inspirowaną melodiami żydowskimi, bałkańskimi, arabskimi i muzyką cygańską. Podczas koncertu usłyszymy również kompozycje inspirowane historią, w tym opartą na autentycznej melodii kantora kaliskiego z przełomu XIX i XX wieku, którą muzycy otrzymali od Pani Haliny Marcinkowskiej z Gminy Żydowskiej we Wrocławiu.

Zespół wystąpi w składzie:

Arkadiusz Hylewski - skrzypce

Marek Maciejewski - klarnet

Hieronim Bartczak - akordeon

Tobiasz Michna - kontrabas

 

Koncert Hawdalowy rozpocznie się, zgodnie z tradycją żydowską, po zachodzie słońca. Jest to czas hawdali –  kończącej szabat i rozpoczynającej nowy tydzień. Hawdala z języka hebrajskiego znaczy oddzielenie, jest to rytuał przejścia pomiędzy sacrum a profanum. Żydowska muzyka jest nieodzownym dopełnieniem hawdalowego błogosławieństwa. Przed koncertem odmówiona zostanie krótka modlitwa na zakończenie szabatu.

                                                                                                                                                               

Bilety: 35 zł normalne, 25 zł ulgowe (uczniowie, studenci, seniorzy)

Do nabycia w Centrum Informacji Żydowskiej - w Synagodze pod Białym Bocianem (II piętro), w Centrum Informacji Turystycznej i Rowerowej, ul. św. Antoniego 8, 50-073 Wrocław, tel. 71 346 15 34, e-mail: it@dzielnica4wyznan.info.pl;na www.ticketpro.pl i w Empiku; oraz na godzinę przed koncertem.

 

Organizator:

Fundacja „PRO ARTE 2002”

 

Współorganizatorzy:

Agencja Art&Business

Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu – Instytucja Kultury Samorządu Województwa Dolnośląskiego

Związek Gmin Wyznaniowych Żydowskich w RP Oddział we Wrocławiu

 

Mecenat:

Miasto Wrocław

Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego

 

Strona organizatora: www.simcha.art.pl/simcha

Grudniowe Wieczory Pawłowickie

16.12.2016, godz. 19:00
20.12.2016, godz. 19:30
Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu
ul. Pawłowicka 87/89, 101, Wrocław

 

„Wieczory Pawłowickie” to spotkania z muzyką i poezją, które już dziesięciu lat gromadzą mieszkańców Wrocławia w Pałacu w Pawłowicach. Zabytkowa rezydencja, należąca niegdyś do rodziny Kornów – słynnych mecenasów sztuki, dziś własność Uniwersytetu Przyrodniczego i siedziba Centrum Kształcenia Ustawicznego, w piątkowe wieczory, raz w miesiącu, gości u siebie pasjonatów sztuki.

W sali reprezentacyjnej koncertują zarówno wybitni artyści, jak też zespoły amatorskie, bywają występy instrumentalne, a także prezentują się wokaliści, rozbrzmiewa tu muzyka klasyczna, jazz i współczesne rytmy. Eleganckie wnętrza i salonowa atmosfera niezmiennie przyciągają gości.

 


16 grudnia 2016, godz. 19.00

Koncert
Akordeonowe Fantazje, czyli muzyka świata w wirtuozowskich aranżacjach

Qualdo Accordion Trio

Wykonawcy:
Mateusz Kwapień (akordeon)
Dominik Maciążek (akordeon)
Aleksander Miśkiewicz (akordeon)

 

20.12.2016, godz. 19:30

Koncert WITAJ MAŁA GWIAZDKO

Wszyscy lubimy Święta i kolędowanie. Atmosfera towarzysząca kolędowaniu ożywia wspomnienia z dzieciństwa, z domu rodzinnego. W takich chwilach czujemy się niezwykle, radośnie. Potrafimy wybaczać, przepraszać i mówić miłe rzeczy, których wcześniej nie mieliśmy odwagi powiedzieć.

Zapraszamy na wieczór wyjątkowy pełen magicznego nastroju towarzyszącego Świętom. Kolędy i współczesne pastorałki które Państwo posłuchacie, a może zaśpiewacie wspólnie z nami, to wysublimowane połączenie tradycji z muzyczną nieprzewidywalnością, tak znamienną dla współczesnej muzyki rozrywkowej.

Danuta Błażejczyk ma na swoim koncie kilka płyt z kolędami, pastorałkami i innymi świątecznymi utworami. Dzięki spotkaniu z  artystką, będziecie Państwo mieli możliwość  usłyszeć te najpiękniejsze,  polskie, ale nie tylko polskie.                                             
Zbigniew Lesień - aktor, reżyser. Zgrał ponad sto ról filmowych i teatralnych, reżyserował przedstawienia teatralne i programy telewizyjne. W programie „Witaj Mała Gwiazdko” recytuje piękne wiersze Gałczyńskiego. Szymborskiej i Księdza Twardowskiego..
Wyjątkowy charakter koncertu, sprawia że  Święta dla każdego z nas stają się magiczne, radosne, rodzinne i pełne miłości i nadziei.


Strona organizatora: www.up.wroc.pl

Kliknij aby powiększyć

42. Forum Wokół Kina

13-15.12.2016
Kino Odra
ul. Młyńska 3, Oława

 

Największa w Polsce branżowa impreza środowiska związanego z dystrybucją i rozpowszechnianiem filmów. Centrum Sztuki w Oławie zaprasza na 42. Forum Wokół Kina, które odbędzie się w kinie ODRA w Oławie w dniach 13 – 15 grudnia 2016r.

Forum Wokół Kina skierowane jest do właścicieli i operatorów kin tradycyjnych, studyjnych, multipleksów oraz dystrybutorów filmowych, producentów sprzętu kinowego i usługodawców związanych z rynkiem kinowym. Wydarzenie jest okazją do prezentacji oferty filmowej na najbliższe miesiące, rozmów o zmianach zachodzących na rynku kinowym oraz wymiany doświadczeń z zakresu edukacji filmowej.

 

Program tutaj

 

Strona organizatora: www.forumwokolkina.kultura.olawa.pl

Kliknij aby powiększyć

Narodowy Teatr Opery i Baletu w Odessie „Dziadek do Orzechów"

8.12.2016 godz. 19:00
Teatr Polski
ul. G. Zapolskiej 3, Wrocław

 

"DZIADEK DO ORZECHÓW" w wykonaniu artystów Narodowego Teatru Opery i Baletu z Odessy
Balet feeria w dwóch aktach z prologiem, muzyka: Piotr Czajkowski na motywach baśni Ernsta Hoffmanna "Dziadek do orzechów i król myszy" Libretto: Marius Petip w redakcji Władimira Troshchenko Wykorzystano fragmenty choreografii Mariusa Petipy, Lwa Iwanowa, Aleksandra Gorsky, zasłużonego artysty Rosji Wasilija Vainonena i Kawalera Orderu Diagilewa Anatolija Yemelyanova Czas trwania spektaklu z przerwą: 2 godziny

Narodowy Akademicki Teatr Opery i Baletu w Odessie - najstarszy teatr Odessy mieszczący się przy ul. Czajkowskiego (Czajkiwśkoho). Obok schodów potiomkinowskich najbardziej rozpoznawalny budynek miasta. Pierwszy gmach teatru został zbudowany już w 1810 roku przez petersburskiego architekta Thomasa de Thomona, jednak spłonął w pożarze 1873 roku. Nowy budynek zaprojektowali wiedeńscy twórcy Ferdynand Fellner i Hermann Helmer w stylu neobaroku. Budową kierował m.in. polski architekt działający w Odessie Feliks Gąsiorowski. Został otwarty w 1887 roku, jego budowa pochłonęła 1,3 mln rubli. Był pierwszym budynkiem w Odessie, w którym zastosowano iluminację, zamówioną w amerykańskiej "Edison Illuminating Company".
 
 
Strona organizatora: www.agencjabrussa.pl
Kliknij aby powiększyć

Spotkanie promujące książkę pt. „Wacław Szpakowski 1883–1973. Linie rytmiczne” podczas WTDK 2016

3 grudnia 2016, godz. 15.00
25. Wrocławskie Targi Dobrych Książek
Hala Stulecia, ul. Wystawowa 1, sala D1


W spotkaniu wezmą udział: Anna Szpakowska-Kujawska, Łukasz Kujawski, Elżbieta Łubowicz i Monika Aleksandrowicz.
Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.

 

Publikacja pod redakcją Elżbiety Łubowicz wydana została pod koniec 2015 roku przez Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu (Instytucję Kultury Samorządu Województwa Dolnośląskiego). Jest to monografia twórczości Wacława Szpakowskiego – artysty w Polsce szerzej nieznanego, ale bardzo cenionego w kręgu specjalistów zajmujących się sztuką XX wieku. Jego rysunki uznane zostały za pionierskie dla sztuki abstrakcyjnej.

 

Książka zawiera reprodukcje prac artysty, dwa jego autorskie teksty (w tym jeden dotychczas nieznany) oraz analizy jego twórczości przeprowadzone przez siedmiu badaczy sztuki współczesnej – polskich i zagranicznych. Ujmują one jego dzieła z różnych perspektyw, dopełniając się wzajemnie. Rysunki Szpakowskiego wymagają interdyscyplinarnego podejścia, gdyż ich niezwykle oryginalna estetyka sytuuje je na styku sztuk wizualnych, muzyki i nauki (matematyki).  Album zamyka obszerny esej Anny Szpakowskiej-Kujawskiej, córki artysty, ukazujący osobowość i koleje życia Wacława Szpakowskiego.

 

Publikacja została wydana w ramach programu Dolnośląskiego Festiwalu Artystycznego przy OKiS w dwóch osobnych wersjach językowych: polskiej i angielskiej; dofinansowana jest ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Samorządu Województwa Dolnośląskiego.

 

Więcej o książce

Kliknij aby powiększyć

COLLEGIUM MUSICUM. Wykład Marka Dyżewskiego: „Cantus Organi - Łabędzi Śpiew Romantyzmu"

3 grudnia 2016, godz. 16.00
Klub Muzyki i Literatury
pl. Kościuszki 9, Wrocław

 

Collegium Musicum. Taką nazwę miały działające w czasach Jana Sebastiana Bacha stowarzyszenia melomanów, muzyków oraz ludzi zainteresowanych poznawaniem muzyki od strony teoretycznej. Tym razem owa nazwa określa cykl wykładów o muzyce, prowadzonych przez Marka Dyżewskiego, które organizuje i na które zaprasza Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu.

 

Szczególną wartością wykładów jest ich szeroka perspektywa humanistyczna, ukazująca związki muzyki z innymi dziedzinami sztuki.

 

Ich autor, Marek Dyżewski, komentował w II Programie Polskiego Radia i telewizji największe, odbywające się w naszym kraju, międzynarodowe imprezy muzyczne: Festiwale „Wratislavia Cantans”, Międzynarodowe Konkursy Dyrygenckie im. Grzegorza Fitelberga, Międzynarodowe Konkursy Skrzypcowe im. Henryka Wieniawskiego oraz Konkursy Pianistyczne im. Fryderyka Chopina. Prowadził gościnne wykłady we wszystkich polskich uczelniach muzycznych oraz w kilku uniwersytetach. Wykładał też w Niemczech, Belgii, Austrii, Rosji, Francji i Hiszpanii. Był rektorem wrocławskiej Akademii Muzycznej. Za wybitne dokonania w dziedzinie kultury otrzymał Nagrodę im. św. Brata Alberta.

 

Miejsce: Klub Muzyki i Literatury, pl. T. Kościuszki 9, Wrocław

 

Godzina 16.00, wstęp wolny

 

Organizator:
Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu – Instytucja Kultury Samorządu Województwa Dolnośląskiego

Mecenat:  Marszałek Województwa Dolnośląskiego

Kliknij aby powiększyć

Spotkanie autorskie z Jerzym Plutą

12 grudnia 2016, godz. 16:00
Dolnośląskie Centrum Fotografii „Domek Romański"
pl. bpa Nankiera 8, Wrocław

 

Promocja drugiej książki Arch2pelagu, "Przecinka"  Jerzego Pluty, odbędzie się 12 grudnia o godz. 16.30 w Dolnośląskim Centrum Fotografii „Domek Romański". "Przecinek" to unikatowy zbiór wszystkich trzynastu numerów w pełni autorskiego pisma literackiego, wydawanego w latach 1995-2002 przez wrocławskiego prozaika i krytyka literackiego Jerzego Plutę.

Spotkanie z autorem poprowadzi Andrzej Więckowski, redaktor naczelny Wydawnictwa Arch2pelag OKiS.

 

Partnerem Wydawniczym Książki jest Biuro Festiwalowe Impart 2016 w ramach Wrocławskiego Programu Wydawniczego.

 

 

„Przecinek. Małe prozy i marginalia” liczy sobie trzynaście numerów pisma bogatego w formy i znaczenia. Ilość powiązań jawnych i dyskretnych między poszczególnymi fragmentami „Przecinków” jest ogromna. Gęsto splecione stanowią barwną materię wielowątkowej powieści.

„Przecinki” jak sylwy staropolskie są literackimi "wirydarzami", "ogrodami", "hortulusami", w których obok prozaicznych zapisków z życia codziennego autora rękopisu (wszystko w „Przecinkach” pisane jest „na prawach rękopisu”) są wybitne wielkie małe prozy, arcydziełka literackie.

„Przecinki” jak sylwy wzmiankują spotkania towarzyskie, drobiazgowo przepisują menu tych spotkań, recenzują książki, zamieszczają informacje wydawnicze (autor ma swoich szczególnie ulubionych autorów i grono zwolenników oraz sponsorów „Przecinka”, wyraźna w tym koteryjność środowiska przecinkowego), ogłoszenia drobne („Czekam na wielbicielki moich wierszy w każdy wtorek w Cafe de France po godz czwartej. Autor Chińskich róż”), prowadzą przeglądy prasy i listów do redakcji, przeprowadzają wywiady, zajmują się publicystyką, szerzą kampanie na rzecz różnych spraw (między innymi na rzecz powołania Polskiej Akademii Literatury, padają propozycje nazwisk, procedur naboru członków, formy organizacyjno-prawnej), zamieszczają rękopisy pisarzy, rysunki satyryczne, są – jak oświadcza podtytuł – pismem dla zjadaczy kartofli i słow(n)ików, więc prowadzą walkę propagandową przeciwko ziemniakom, informują, że „My, jako zjadacze słowików i słowników, lubimy także kisiel porzeczkowy”, co w moim przynajmniej przypadku trafia w sedno, martwią się też, że „od kilku lat podaż słowików na rynku mięsnym coraz mniejsza”, a też „coraz więcej książek ma grube, plastykowe okładki, niestety, ciężkostrawne”, publikują „Dziennik pisany na kolanie”, który jest często relacją z podróży, no i przede wszystkim prozę właściwą, literaturę, jak to Andrzej Falkiewicz określił „wielką małą prozę”.

„Przecinek” jest zatem najprawdziwszą silva rerum, lasem rzeczy widzianych rzadko, prawie nieznanych, choć znajdujących się przed oczami i pod ręką. „Przecinek” jest po prostu odkrywczy. Ważne jest przy tym, że sylwiczne wymieszanie form zaprzecza jakby sobie, bo one, tak różne, nie tylko stoją obok siebie (co w sylwie jest przecież nad wyraz interesujące), tylko się nawzajem wzmagają i komplementują. „Przecinek” jest powieścią, te „wielkie małe prozy” łączą się w jeden powieściowy żywioł. 13 numerów „Przecinka”, to 13 rozdziałów znakomitej, wyjątkowej powieści.

Andrzej Więckowski

 

Jerzy Pluta – prozaik, krytyk literacki, edytor – urodził się w 1942 r. na Górnym Śląsku, gdzie spędził dzieciństwo i wczesną młodość; od 1960 r. mieszka na Dolnym Śląsku. W 1960-1965 studiował filologię polską na Uniwersytecie Wrocławskim; następnie do połowy 1969 r. pracował w Bibliotece Ossolineum PAN we Wrocławiu. W 1966-1970 członek „Ugrupowania Literackiego 66”. W 1995-2002 redaktor, edytor i autor naczelny zeszytów literackich „Przecinek”.

Autor 2 powieści [Sto czyżyków (i piórko rajskiego ptaka) – 1978, 1988; Piotr Czyżyk zasypia – 1988], 7 zbiorów opowiadań [m.in. Konie przejadają Polskę – 1974; Stacja metra: Franz Kafka – 1994; Zdania poranne, zdania wieczorne – 2004; Tysiąc pierdołek o pichceniu grochu z kapustą i kawiorem – 2016], książki o prozie Henryka Worcella Okruchy epopei (1974) oraz książeczki Henryk Bereza: artysta czytacz/pisarz/mistrz/onirysta (2006).

Laureat Nagrody Literackiej im. Stanisława Piętaka (1975) i Nagrody Fundacji im. Kościelskich w Genewie (1980).

Zapraszamy!

Dolnośląskie Centrum Fotografii "Domek Romański"

pl. bpa Nankiera 8, Wrocław

12.12.16 godz. 16.00

Wystawa malarstwa Marceliny Groń

16.12.2016 - 16.01.2017
Galeria Pijalni Wód Mineralnych
ul. Kościuszki 23, Szczawno Zdrój
Wernisaż: 16 grudnia 2016, godz. 18:00


Wystawa jest ilustracją poszukiwań artystki w obrębie dziedziny ekspresji, gdzie siła koloru przeplata się z zagadką. Malarstwo Marceliny Groń osadzone w skali dużego formatu to wejście w świat przenikających się warstw dynamicznego gestu i podróż w głąb emocji i ukrytych znaczeń.

Stając przed obrazami Marceliny Groń nietrudno dostrzec pewien szczególny rodzaj gestu, którego siła oddziaływania daje podstawę do namysłu nad emocją. Usytuowane w skali dużego formatu warstwy malarskie tej autorki można opisać jako nakładające i przenikające się w tym samym stopniu. Chęć wskazania sensu pewnej struktury elementarności obrazów artystki domaga się wręcz objaśnienia śladu ekspresji jako zagadki. Jednocześnie widać, że Marcelina Groń przenosi w swoje kompozycje fragmenty rzeczywistości, które pozbawione enigmatyczności są raczej czymś jednoznacznym. Świat przedstawiony Marceliny Groń można zatem opisać jako jednolitą grę wewnętrznego i  nieokreślonego stanu przeplatającego się z sytuacją czytelnej prezentacji oblicza człowieka (głównie kobiety) lub obiektu, który bez problemu odnajdujemy w granicach codzienności. Wszystko to uzupełnione jest „malarską manuskrypcją”, czy bliżej nieznanym językiem, który może być przez odbiorcę odczytany  indywidualnie poprzez nadanie znaczenia lub też stanowić obraz pewnego szyfru myśli lub przeżyć autorki. Poczyniona tu interpretacja twórczości Marceliny Groń to jedna z możliwych propozycji odczytu malarstwa niosącego znaczną silę oddziaływania, tyleż niezwykłego, co dającego satysfakcję z refleksji nad emocją, ekspresją ornamentu i gestu lub ukrytym znaczeniem.

Organizatorzy:

Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu – Instytucja Kultury Samorządu Województwa Dolnośląskiego.

Uzdrowisko Szczawno-Jedlina S.A.

Kurator: Andrzej Mazur

 

Wernisaż: dnia 16.09.16. o godz. 18:00

Galeria Pijalni Wód Mineralnych

ul. Kościuszki 23

Szczawno Zdrój.

 

Wystawa potrwa do 16.01.17. Galeria/Pijalnia Wód Mineralnych czynna w godzinach od 07:00 do 18:00 od poniedziałku do niedzieli.

Kliknij aby powiększyć

Wystawa fotografii DVJ Mniamosa

10.12.2016 - 29.01.2017
Klubogalerii Neon
ul. Wita Stwosza 16

Wernisaż: 10 grudnia 2016, godz. 20.00


Serdecznie zapraszamy na wystawę fotografii DVJ Mniamosa . Wystawa jest dokumentacją podróży jakie odbył autor do Japonii i Stanów Zjednoczonych. Oprócz tego będziemy mogli zobaczyć fotograficzny zapis Wrocławia oraz imaginacyjne kolaże fotografii i grafiki 3D z pogranicza jawy i snu.

Organizator: Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu – Instytucja Kultury Samorządu Województwa Dolnośląskiego

kurator: Andrzej Mazur


Wystawa potrwa do 29.01.17 r. czynna codziennie w godzinach od 18:00 do 21:00.

Kliknij aby powiększyć

PROPOZYCJE DCIK: WEEKEND NA DOLNYM ŚLĄSKU: 25-27 listopada 2016

Zapraszamy do zapoznania się z listą polecanych przez Dolnośląskie Centrum Informacji Kulturalnych OKiS weekendowych wydarzeń. W tym tygodniu m.in. polecamy m.in. ciekawe koncerty, premiery teatralne i wystawy. W każdy piątek publikujemy na stronie dcik.pl oraz facebook.com /informacja kulturalna wykaz propozycji, które wybieramy z bardzo szerokiej palety imprez odbywających się we Wrocławiu i regionie.

 

 

 

DOLNY ŚLĄSK


MUZYKA

Jazztopad
25 lis 2016, 19:00, Dzierżoniów, Dzierżoniowski Ośrodek Kultury

Jazztopad w DOK-u W piątek o godz. 19:00 w Dzierżoniowskim Ośrodku Kultury odbędzie się koncert w ramach imprezy "Jazztopad w DOK-u". Wystąpią zespoły:MORTE PLAYS - kwartet Jazzowy złożony ze studentów i absolwentów Uniwersytetu Zielonogórskiego kierunków takich jak Jazz czy Muzyka Estradowa. Zagrali wspólnie wiele koncertów w klubach muzycznych jak Piekarnia Cichej Kobiety podczas wiosny bluesowo-jazzowej wraz z kanadyjskim trębaczem Jacquesem Kubą Seguin oraz NEW BONE - Kwintet jazzowy złożony z młodych, utalentowanych muzyków. Więcej

 

 

 

MISTRZOWIE BATUTY I MŁODZI WIRTUOZI FORTEPIANU
25 lis 2016, 19:00, Jelenia Góra, Filharmonia Dolnośląska

MISTRZOWIE BATUTY I MŁODZI WIRTUOZI FORTEPIANU Przemysław Neumann – dyrygent
Bartosz Skłodowski – fortepian
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Dolnośląskiej
Stanisław Moniuszko – Uwertura fantastyczna "Bajka. Opowieść zimowa", Fryderyk Chopin – II Koncert fortepianowy f-moll op. 21, Piotr Czajkowski – I Symfonia g-moll "Zimowe marzenia Więcej

 

Teatr Narodowy Operetki Kijowskiej
26 lis 2016, 18:00, Wałbrzych, Centrum Nauki i Sztuki STARA KOPALNIA

Teatr Narodowy Operetki Kijowskiej W grudniu 2009 roku TEATR NARODOWY OPERETKI KIJOWSKIEJ obchodził swoje 75 urodziny i otrzymał status Opery Narodowej. Na scenie Operetki Kijowskiej z powodzeniem wystawiane są klasyczne operetki, musicale współczesne i klasyczne, różne programy koncertowe (pokazy, koncerty, orkiestra symfoniczna, opera i balet) oraz wdrażanych jest wiele eksperymentów twórczych. Nowoczesny okres teatru jest bardzo ciekawy i bogaty, utalentowani aktorzy dają publiczności uczucie prawdziwych uniesień. Wielofunkcyjny teatr muzyczny z jasno określoną strategią rozwoju, przejmuje różnorodność stylów i kierunków, zaprasza artystów z innych teatrów i innych krajów i jest w ciągłym poszukiwaniu nowych kreatywny pomysłów. Więcej

 

Taco Hemingway - Marmur Tour -koncert
26 lis 2016, 20:00, Legnica, Spiżarnia

Taco Hemingway - Marmur Tour -koncert Zapraszamy na pierwszy koncert Taco Hemingwaya w Legnicy! Okazja podwójna, gdyż występ odbędzie się w ramach trasy promującej debiutancki album długogrający pt. "MARMUR". Spodziewajcie się dużej ilości nowego materiału na żywo. Więcej

 

LEGNICA JAZZ DAY
26 lis 2016, 19:00, Legnica, Akademia Rycerska

LEGNICA JAZZ DAY 26 listopada o godz. 19:00 rozpocznie się koncert "Legnica Jazz Day". Wystąpi zespół Nwe bone - kwintet jazzowy złożony z młodych, utytułowanych muzyków. Czterema płytami (w tym trzema autorskimi) utwierdził swoją pozycję na polskim rynku jazzowym. Entuzjastycznie o ich muzycznych dokonaniach wypowiadały sie takie autorytety w tej dziedzinie, jak Jarek Śmietana czy Bogdan Chmura. Pozytywny oddźwięk w branżowej prasie zarówno polskiej, jak i zagranicznej, przyczynił sie do wzrostu zainteresowania zespołem poza granicami naszego kraju. Więcej

 

Koncert Laureatów XVIII Międzynarodowego Przeglądu Zespołów Kameralnych – Jawor 2016
27 lis 2016, 19:00, Jawor, Europejskie Centrum Młodzieży Euroregionu Nysa

Koncert Laureatów XVIII Międzynarodowego Przeglądu Zespołów Kameralnych – Jawor 2016 Serdecznie zapraszamy na Koncert Laureatów XVIII Międzynarodowego Przeglądu Zespołów Kameralnych – Jawor 2016, który odbędzie się dnia 27 listopada 2016 r. o godz. 17.00 w Europejskim Centrum Młodzieży Euroregionu Nysa w Jaworze ul. Parkowa 5. Honorowy patronat nad projektem objął Emilian Bera Burmistrz Miasta Jawora. Więcej

 

 

 

 

 

Międzynarodowy projekt Sisters in Jazz
27 lis 2016, 19:00, Wałbrzych, Klub A PROPOS

Międzynarodowy projekt Sisters in Jazz Ten niezwykle oryginalny projekt jazzowy miał swoją premierę podczas prestiżowego Ystad Sweeden Jazz Festival w sierpniu 2015 roku. Jego głównym założeniem jest połączenie wielu kultur, dla których wspólnym mianownikiem ma być muzyka improwizowana, wykonywana wyłacznie przez kobiety, wybitne instrumentalistki z różnych stron świata. Więcej

 

 


SZTUKI WIZUALNE

 

26. Ogólnopolski Przegląd Malarstwa Młodych - Promocje 2016
25 lis 2016 – 11 gru 2016, Legnica, Galeria Sztuki

26. Ogólnopolski Przegląd Malarstwa Młodych - Promocje 2016

Zapraszamy 25 listopada 2016 na godzinę 18.00 do Galerii Sztuki w Legnicy na uroczysty wernisaż połączony z wręczeniem nagród dla laureatów PROMOCJI 2016. Wcześniej o godz. 16.00 zapraszamy do Galerii Ring (Rynek 12) na panel dyskusyjny "Pozrozmawiajmy o malarstwie i malarzach." Więcej

 

 

 

 

 

Prezentacje Młodego Teatru
26 lis 2016 – 27 lis 2016, Wałbrzych, Teatr Dramatyczny

Prezentacje Młodego Teatru W najbliższy weekend 26 i 27 listopada obydwie sceny wałbrzyskiego Teatru Dramatycznego ponownie będą należeć do młodych. Wszystko za sprawą Prezentacji Młodego Teatru. Wstęp jest bezpłatny. W trakcie wydarzenia zaprezentują się wszystkie działające przy wałbrzyskim Teatrze Dramatycznym grupy, zajmujące się poznawaniem tajników aktorstwa. Na Dużej Scenie premiera słuchowiska „NOC Z K." Więcej

 

Skazany na bluesa - spektakl
26 lis 2016, 19:00, Lubin, Centrum Kultury MUZA

Skazany na bluesa - spektakl Skazany na bluesa” w wykonaniu aktorów Teatru Śląskiego w Katowicach to pierwsze w Polsce przeniesienie filmowej historii Przemysława Angermana i Jana Kidawy-Błońskiego na teatralne deski w adaptacji i reżyserii Arkadiusza Jakubika. Zrealizowana z ogromnym rozmachem produkcja teatralna hipnotyzuje i zachwyca. Główną rolę Ryśka Riedla gra Maciej Lipina – lider zespołu Ścigani. Kilkunastu aktorów Teatru Śląskiego, grająca na żywo kapela, klimat śląskich malarzy naiwnych i nieśmiertelne piosenki Dżemu układają się w poruszającą historię o przyjaźni, wolności i miłości, lecz przede wszystkim o nie zawsze wygranej walce z samym sobą. Więcej

 

Królewna Logorea i Niedźwiedź. Teatr Lalek Guliwer – Warszawa
27 lis 2016, 12:00, Lubin, Centrum Kultury MUZA

Królewna Logorea i Niedźwiedź. Teatr Lalek Guliwer – Warszawa Opowieść, która zabiera nas do świata magii, gdzie nieostrożne używanie czarów niesie ze sobą poważne konsekwencje i nieraz płata figle głównej bohaterce, Królewnie Logorei. Jej rodzice, Król Honorariusz i Królowa Biżuteria, wcale nie lubią być królem i królową. Z nadzieją czekają na pojawienie się następcy tronu, który przejmie ich obowiązki. Ich córeczka, Królewna Logorea, jest bardzo zazdrosna o mającego przyjść na świat chłopca. Z pomocą szemranego cudotwórcy, Bezkantego Dila, rzuca więc na braciszka straszliwą klątwę. Więcej

 

Sztuka Shaloma Tomasa Neumana
18 lis – 10 gru 2016, Jelenia Góra, BWA Jelenia Góra

Sztuka Shaloma Tomasa Neumana

W skład wystawy wchodzą multisensoryczne instalacje zbudowane z przedmiotów znalezionych, którym artysta nadaje nowe znaczenia. Sztuka Shaloma Tomasa Neumana wynika z nałożenia się i przenikania wielu mediów oraz dyscyplin: sztuki cyfrowej, malarstwa, rzeźby, światła, dźwięku, performance, teatru i filmu. Choć są to wypowiedzi na granicy kiczu i zabawy, to obnażają rzeczywistość, pokazując jej lichotę i zaśmiecenie. Nawiązują też do kultury konsumpcji. Więcej


 

 

WROCŁAW

 

MUZYKA

13. JAZZTOPAD
17 lis 2016 – 27 lis 2016, Narodowe Forum Muzyki, pl. Wolności 1

13. JAZZTOPAD Trzy niesamowite premiery – zamówienia Jazztopadu – zelektryzują festiwalową publiczność: Jason Moran razem z wrocławskimi artystami wykona kompozycję, którą zadedykował naszemu miastu. Po raz pierwszy w historii legendarny Wayne Shorter przyjął zamówienie od polskiego festiwalu –napisane dla Jazztopadu dzieło zagra wspólnie z Lutos AirQuintet. Mar cin Masecki wykona swoją premierową kompozycję razem z Chórem NFM. Do tego muzyczne smaki Węgier i Japonii oraz uwielbiane przez publiczność Jazztopadowe tradycje (koncerty w mieszkaniach, filmy, atrakcje dla dzieci). Jak co roku możemy spodziewać się w programie nazwisk z najwyższej półki i repertuaru obejmującego najróżniejsze obszary jazzu. Więcej

 

 

Skalpel
25 lis 2016, godz. 20.00, Klub Stary Klasztor, ul. Purkyniego 1

Skalpel 25 listopada legendarny duet Skalpel zagra we wrocławskim klubie Stary Klasztor specjalny koncert! Giganci światowego nu jazzu zakończą podróż rozpoczętą w 2014 roku po wydaniu płyty Transit. Podsumują koncertowe doświadczenia z ostatnich dwóch lat prezentując przekrojowy set w nowym spektakularnym, elektroakustycznym brzmieniu. Więcej

 

Koncert Amor Latino
26 lis 2016, 18:00, Klub Pod Kolumnami, pl św. Macieja 21

Koncert Amor Latino Trio w składzie: Julieta Gonzalez, wybitna wokalistka z Meksyku oraz gitarzyści - Jan Schneider i Maciej Posłuszny. Muzycy zaprezentują repertuar inspirowany tradycją muzyczną Ameryki Łacińskiej, usłyszymy takie gatunki jak: tango, bolero, samba, czy bossa nova. Więcej

 

 

 

 

 

Kapela Ze Wsi Warszawa, Żywiołak i goście!
26 lis 2016, godz. 19.00, Klub Stary Klasztor, ul. Purkyniego 1

Kapela Ze Wsi Warszawa, Żywiołak i goście! 26 listopada na dwóch scenach klubu Stary Klasztor we Wrocławiu zagrają KAPELA ZE WSI WARSZAWA, ŻYWIOŁAK, INFIDELIS, LELEK i LOOPUS DUO Więcej

 

 

 

 

 

Koncert Charytatywny Sygit Band
27 lis 2016, 18:00, Synagoga Pod Białym Bocianem, ul. Włodkowica 7

Koncert Charytatywny Sygit Band Fundacja Bente Kahan oraz Fundacja Wrocławskie Hospicjum dla Dzieci ZAPRASZAJĄ Państwa na koncert charytatywny zespołu Sygit Band.
W składzie wystąpią m.in. prof. Alicja Chybicka, prof. Jan Miodek, prof. Marek Sąsiadek, prof. Marek Ziętek i dr Paweł Wróblewski.
Dochód z koncertu zostanie przeznaczony na zapewnienie opieki psychologicznej rodzinom i domową rehabilitację dzieci będących pod opieką fundacji. Więcej

 

HEY
27 lis 2016, godz. 19.00, Centrum Kongresowe przy Hali Stulecia, ul. Wystawowa 1

HEY HEY jeden z najważniejszych polskich zespołów rockowych od lat wpływający na historię polskiej muzyki. Od 1992 r. ich twórczość – znakomite kompozycje opatrzone poruszającymi i szczerymi tekstami Katarzyny Nosowskiej – szybko zjednały sobie publiczność. Pierwsza płyta Hey’a „Fire” wydana w 1993 r. jest dziś jedną z najmocniejszych pozycji kanonu polskich albumów rockowych.
Przez ponad 20 lat działalności zespół oscyluje między grungem, rockiem alternatywnym aż po elektronikę.
Więcej

 

Luxtorpeda i Cuba de Zoo
27 lis 2016, godz. 19.00, Klub Stary Klasztor, ul. Purkyniego 1

Luxtorpeda i Cuba de Zoo

Debiutancki album zatytułowany LUXTORPEDA ukazał się 9 maja 2011 roku i jest połączeniem brzmień garażowo-punkowo-rockowych, teksty mówią o życiu każdego człowieka, o walkach, upadkach, powstaniach, ciemnościach i nadziei. Zarówno w warstwie tekstowej, jak i w muzycznej Litza i spółka są absolutnie bezkompromisowi. Więcej

 

 

 

SZTUKI WIZUANLE

Mistrz i Uczeń / sztuka papieru w najlepszej odsłonie
25 lis 2016 – 9 gru 2016, Galeria Sztuki Tętno, Jatki 12-13

Mistrz i Uczeń / sztuka papieru w najlepszej odsłonie
Wernisaż: 25.11.2016, godz. 18:00

Wystawa podsumowująca projekt „Mistrz i Uczeń”, w ramach której będzie można zobaczyć najnowsze prace Magdaleny Soboń i Barbary Mydlak, artystek zajmujących się sztuką papieru. „Mistrz i Uczeń” to wspólny projekt Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju i Programu Rezydencji Artystycznych A-i-R Wro – Europejskiej Stolicy Kultury Wroclaw 2016. Więcej

 

 

Eugeniusz Józefowski - wystawa
25 lis 2016 – 9 gru 2016, Galeria M, ul. Świdnicka 38a

Eugeniusz Józefowski - wystawa
Wernisaż: 25.11.2016, godz. 19:00

Wystawa rysunków Eugeniusza Józefowskiego zatytułowana "Cokolwiek by to nie było, jest to tylko hipotetyczne i pozbawione znaczenia". Więcej

 

 

 

 

 

PRZENIKANIE
18 lis 2016 – 30 sty 2017, Muzeum Współczesne Wrocław, Pl. Strzegomski 2a

PRZENIKANIE Wystawa Przenikanie jest zapisem procesów badawczych, działań i warsztatów, które odbyły się na początku października 2016 roku w Obornikach Śląskich, Bagnie, Rościsławicach i Żmigrodzie. Poza pracą z młodzieżą i mieszkańcami podwrocławskich wsi i miast zaproszeni do projektu artyści, animatorzy, edukatorzy stworzyli własne, indywidualne obrazy, tłumaczące na język uniwersalny to, co lokalne, niewidoczne czy zapomniane. Więcej

 

 

TEATR

Liżę twoje serce
25 lis 2016 – 27 lis 2016, Teatr Muzyczny Capitol, ul. J.Piłsudskiego 72

Liżę twoje serce Rzecz dzieje się we Wrocławiu w 1945 roku. Młoda Cyganka (Helena Sujecka) desperacko szuka swojego ukochanego, Cygana ze złotym zębem (Artur Bocheński), i spotyka po drodze niezwykłe – a przecież w tamtym czasie i miejscu oczywiste – postaci. Nikt nie jest tu u siebie, wszyscy próbują ułożyć sobie życie w mieście wśród morza ruin: szabrownicy, profesorowie ze Lwowa, żydowscy aktorzy. Więcej

 

 

"Półwariaty" M.Występek - premiera Teatru dla Początkujących
26 lis 2016 – 28 lis 2016, Centrum Technologii Audiowizualnych ul. Wystawowa 1

„Pamiętać to jest łatwo. Każdy głupi to wie. Tak samo z mówieniem. Umiesz mówić to mówisz, gorzej gdy nie umiesz a masz coś do powiedzenia. Chcesz to powiedzieć, tak mocno całym sobą, tylko nie pamiętasz co to jest. Nie wiesz czy coś przeżyłeś czy o czymś napisałeś." Więcej

 

 

 

 

 

 

FILM

Tydzień Nowego Kina Argentyńskiego
25 lis 2016 – 1 gru 2016, Kino Nowe Horyzonty, ul. Kazimierza Wielkiego 19a-21

Tydzień Nowego Kina Argentyńskiego Ambasada Republiki Argentyny i Stowarzyszenie Nowe Horyzonty w dniach od 25 listopada do 1 grudnia zapraszają do Kina Nowe Horyzonty na przegląd nowego kina argentyńskiego, prezentowanego i nagradzanego na międzynarodowych festiwalach. Więcej

 

 

 

 

KABARET

Koncert Galowy Festiwalu Wrocek
27 lis 2016, 18:00, Impart, ul. Mazowiecka 17

Koncert Galowy Festiwalu Wrocek Kto wystąpi? W dużym skrócie artyści znani i lubiani. Andrzej Poniedzielski,
Kabaret OTTO, Mariusz Kałamaga, Elita. Gwiazdą wieczoru będzie Boy with Tape on his Face – nowozelandzki artysta uniwersalny, który udowadnia, że bariery kulturowe i językowe w sztuce nie muszą być odczuwalne. To mim z dźwiękiem, stand-up bez słów, sztuka bez gry aktorskiej. Więcej

 

 

 

 

Materiały opracowane przez Dolnośląskie Centrum Informacji Kulturalnej OKIS
Więcej na: dcik.pl


W każdy czwartek można znaleźć na stronie dcik.pl oraz facebook.com /informacja kulturalna wykaz propozycji, które wybieramy z bardzo szerokiej palety imprez odbywających się we Wrocławiu i regionie.

Jest to wybór subiektywny, ale staramt się wskazywać wydarzenia z różnych dziedzin. Zawsze zatem zwracamy uwagę na róznego rodzaju koncerty, festiwale, wystawy czy np. spotkania literackie lub ciekawy wykład. Zachęcamy do komentowania i dzielenia się swoimi wyborami na  facebook.com /informacja kulturalna

« poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 1069 70 następna »